Przeskocz do treści

Podsumowanie roku 2020

W pierwszym dniu Nowego Roku warto podsumować stary rok 2020. To był trudny okres z wieloma ograniczeniami. Mimo utrudnień Stowarzyszenie Za Piecem działało.

Podpisaliśmy umowę o współpracy z Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich. Wspólnie działamy na rzecz popularyzacji dziedzictwa regionalnego, pielęgnowania i upowszechniania tradycji lokalnej, wzmacniania więzi społeczności lokalnej z historią i kulturą regionu ze szczególnym uwzględnieniem zabytków przemysłowych.

Grupie nieformalne Ania & Spółka umożliwi liśmy realizację ich pomysłu. Projekt „W małym kinie ważne sprawy" był finansowany z Programu „FIO Małopolska Lokalnie”.

25 września 2020 roku Stowarzyszenie Za Piecem, na wniosek Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, otrzymało tytuł społecznego opiekuna zabytków. Wręczenie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie.
Stowarzyszenie jest pierwszą osobą prawną w powiecie chrzanowskim, która otrzymała takie uprawnienia, a drugą w województwie małopolskim.

Igor Rychlik z naszego Stowarzyszenia wydał książkę ze wspomnieniami z regionu. Na razie jest po szwedzku, ale pracuje już nad polską wersją.

W mniejszym gronie członków Stowarzyszenia odbyło się coroczne pieczenie ziemniaków po cabańsku.

Zorganizowaliśmy stoisko z pamiątkami związanymi z dziedzictwem kulturowym regionu podczas urodzin Miejsca Aktywności Mieszkańców.

Systematycznie opiekowaliśmy się zabytkowymi grobami na cmentarzu parafialnym w Płazie.

Dzięki darczyńcom udało nam się pozyskać szafę do przechowywania dokumentów Stowarzyszenia. Uroczyste otwarcie szafy czeka na dogodny termin.

Pod koniec roku zawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ks. Michała Potaczało. Wspólnie będziemy działać PO SĄSIEDZKU.

Dziękujemy za wsparcie finansowe i rzeczowe działalności Stowarzyszenia w 2020 roku:
Jolanta Zubik - Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
Adam Kania - Prezes firmy KanPol
Zdzisława Musiał - Radna Rady Miejskiej w Chrzanowie
Krzysztof Zubik Radny Rady Miejskiej w Chrzanowie
Andrzej Bieda - Radny Rady Miejskiej w Chrzanowie
Stanisław Czarny - Radny Rady Miejskiej w Chrzanowie
Elżbieta Głąbała - Radna Rady Miejskiej w Chrzanowie
Jerzy Wolski
Zbigniew Dudek
Zygmunt Gładys
Tomasz Sak
Anna Siewiorek - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie